UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Ewa Puszczyńska producentka podczas warsztatów filmowych w Krakowie - Plenerach Film Spring Open 2015

Sławomir Idziak poprowadzi Grupę Zielonego Nowego Modelu Produkcji

Dzięki wsparciu Fundacji PZU zapraszamy do wzięcia udziału w grupie Zielonego Nowego Modelu Produkcji, którą podczas Film Spring Open 2020 poprowadzi prof. Sławomir Idziak. Zajęciom w grupie będzie towarzyszył wykład gościa specjalnego – Ewy Puszczyńskiej, wybitnej producentki takich filmów jak np. „Ida” nagrodzona Oscarem. Prace grupy wspomoże już druga edycja organizowanego przez nas we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym panelu Green Film Open, podczas którego porozmawiamy o sposobach i narzędziach, których wykorzystanie pozwala generować oszczędności w budżecie produkcji i zminimalizować negatywne oddziaływanie wszystkich etapów produkcji na otoczenie.

Wszystkich chętnych zapraszamy również do nadsyłania gotowych scenariuszy filmów mikrobudżetowych. Wybrany scenariusz będziemy konsultować w ramach grupy pod kątem metody realizacji, a także omówimy najlepsze rozwiązania produkcyjne i ekonomiczne. Wraz z autorem spróbujemy poszukać środków i podjąć się wyprodukowania filmu jako Fundacja Film Spring Open, aby wspólnie stworzyć film zgodnie z nowym zielonym modelem produkcji. Treatmenty filmów fabularnych o maksymalnej długości 4 strony A4 należy przesłać na adres biuro@filmspringopen.eu powinna mieć scenariusz, który byłby przydatny do produkcyjnej analizy w terminie do 05.10.2020.

„Produkcja nowoczesna, ekologiczna i bezpieczna w czasach pandemii” to motyw przewodni tegorocznych Plenerów oraz motto, które będzie przyświecać grupie. Cieszymy się, że temat ekologii jest obecny w mediach, a także w naszych umysłach i sercach. Chcielibyśmy przenieść myślenie o ekologii i środowisku także do naszego naturalnego otoczenia, czyli na plan filmowy. Produkcje filmowe niestety nie nadążają za lawinowo postępującymi zmianami w ciągle zmieniającej się technologii przekazu audiowizualnego. Równolegle, kultura materialna i rozwój gospodarczy generują coraz większe zaśmiecanie środowiska. Jeden pełnometrażowy film fabularny przyczynia się do emisji do środowiska około 73 tony CO2 – to tyle, ile w ciągu roku zużywa 10 domów jednorodzinnych. W grupie chcemy rozmawiać o praktycznych działaniach, które pozwolą wyprodukować film ze zwróceniem uwagi na zrównoważone, „zielone” rozwiązania, które przysłużą się planecie i następnym pokoleniom. Chcemy udowodnić, że zielony plan filmowy to także korzyści finansowe. Stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku może oznaczać zmniejszenie budżetu – mówi prof. Sławomir Idziak.

Zdobywczyni Oscara producentka Ewa Puszczyńska podczas wykładu na Plenerach Film Spring Open
Photo: Filip Błażejowski

Ewa Puszczyńska – Anglistka, producentka filmowa. Od roku była 1995 związana z Opus Film, początkowo jako producentka reklam, od 2005 – producentka filmów fabularnych. Specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych. Pracowała przy „Masz na imię Justine” Franco de Peñy, „Lekcjach pana Kuki”. Dariusza Gajewskiego, „Zero” Pawła Borowskiego, „Kongresie” Ariego Folmana. Wyprodukowała „Idę” Pawła Pawlikowskiego, pierwszy polski film, który oprócz Europejskiej Nagrody Filmowej, nagrody BAFTA i kilkudziesięciu nagród na polskich i światowych festiwalach dostał Oscara za film nieanglojęzyczny oraz film „Zimna Wojna”, również nominowany do Oscara.

Sławomir Idziak podczas wykładu na Plenerach Film Spring Open
Photo: Filip Błażejowski

Sławomir Idziak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, wybitny operator filmowy, a także reżyser, scenarzysta i wykładowca, twórca Film Spring Open. Jako operator filmowy zrobił zdjęcia do ponad 70 filmów w 19 krajach – między innymi do filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Podwójne życie Weroniki”, „Niebieski”), Andrzeja Wajdy („Dyrygent”), Krzysztofa Zanussiego („Rok Spokojnego Słońca”), Ridleya Scotta („Helikopter w ogniu”), Taylora Hackforda („Dowód Życia”), Michaela Winterbottoma („I want you”), Johan Saylesa („Men with Gun”), Davida Yeatsa „Harry Potter i Zakon Feniksa”, Natalie Portman (“Historia miłości i ciemności”). Sławomir Idziak z sukcesem łączy karierę zarówno jako wybitny filmowiec, jak i wykładowca. Za swoją pracę wielokrotnie otrzymał nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze, Auckland, a także nominacje do nagród BAFTA, Cezara i Oskara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg, Miskolc.

Dziękujemy Partnerowi Film Spring Open, FUNDACJI PZU

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online