Film Spring Open 2025 – Jubileuszowa 20- ta edycja
Kraków, 7–16 października 2025. Dziesięć dni praktycznych warsztatów, twórczej pracy, eksperymentów i rozmów, które zmieniają myślenie o sztuce audiowizualnej. Dziesięć dni, które mogą wywrócić Twoje podejście do tworzenia do góry nogami.
To będzie edycja szczególna – jubileuszowa. Po raz dwudziesty spotkamy się na Film Spring Open, by wspólnie tworzyć, myśleć, eksperymentować i szukać nowych formatów opowiadania. Będzie kreatywnie, zespołowo i… jeszcze bardziej inspirująco! Razem wejdziemy na ring, na którym czeka na nas AI. Razem będziemy się uczyć jak Sztuczną Inteligencję wykorzystać w audiowizualności.
Plenery Film Spring Open to nie są kolejne warsztaty. To praktyczny obóz twórczy, plan filmowy– miejsce, gdzie uczy się realizując projekty, a nie tylko uczy się teorii. Gdzie filmy i projekty kreatywne powstają od pierwszego dnia. To jedne z największych międzynarodowych warsztatów filmowych w Europie – rokrocznie przyjeżdża do nas 350 – 400 uczestników z całego świata, by rozwijać projekty, eksperymentować i przede wszystkim – spotkać się z mistrzami.
Pracujemy w specjalistycznych grupach tematycznych, które prowadzą uznani twórcy – w tym laureaci Oscara. Od scenariuszy, po reżyserię, zrównoważoną, ekologiczną produkcję, zdjęcia, efekty specjalne, montaż, komponowanie muzyki, nowe formaty, animację, VR, aż po projekty oparte na AI. Na Plenerach nikt nie stoi z boku – tu tworzy się z najlepszymi i na sprzęcie najwyższej klasy, dostarczanym przez ponad 50 firm z branży AV i IT.
Ale najważniejsze jest to, że tu naprawdę chodzi o przyszłość sztuki AV– o przyszłość języka filmowego, o przyszłość angażującej narracji. O przyszłość narzędzi. O przyszłość środowiska. O sztukę, która reaguje na świat i zadaje pytania – nie tylko o to, jak coś zrobić, ale po co?
Przed Plenerami zapraszamy na spotkania online by rozwinąć pomysły i scenariusze, aby na miejscu w Krakowie wykorzystać sprzęt za 4,5 miln Euro od 52 partnerów technologicznych realizując w grupach interdyscyplinarnych studyjne projekty. Bo Plenery to również czas spotkań, które przeradzają się w stałą współpracę. Od 20 lat budujemy społeczność Filmspringersów – zgrane ekipy, z których niejedna zrobiła już wspólny film czy reklamę po wyjeździe z Krakowa jak przykładowo Film Spring Open France.
Zapraszamy studentów szkół artystycznych, filmowców, twórców gier, grafików, programistów, montażystów, kompozytorów – wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z przyszłością audiowizualności i waszego w niej udziału.
Zostań częścią tego procesu.
Więcej informacji https://filmspringopen.eu/
Opłata rejestracyjna 400zł (uprawnia do wzięcia udziału w całym dziesięciodniowym programie Plenerów). To nie tylko wejściówka na warsztaty – to bilet do świata, w którym wszystko może się zacząć.
Rejestracja https://filmspringopen.eu/edukacja/plenery/rejestracja-plenery/
Serdecznie zapraszamy!
Zespół Film Spring Open
Plenery Film Spring Open 2025 dofinansowano ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków


